Trasy rowerowe i szlaki rowerowe w Bieszczadach

Piękne Bieszczady noclegi odkryte zostały dla turystyki na początku lat pięćdziesiątych . Napisano o nich wiele przewodników , książek , folderów i artykułów . Powstały też przewodniki rowerowe . Przeznaczone one są przeważnie dla cyklistów jeżdżących na rowerach górskich , uwielbiających dzikie ścieżki , mocne wrażenia przy pokonywaniu rozmaitych przeszkód , odkrywanie nowych , niezdobytych terenów . Bieszczady pokoje do wynajęcia

Prezentowane przez nas Bieszczadzkie szlaki rowerowe przeznaczone są dla turystów rowerowych , chcących podczas urlopu , czy też wypoczynku sobotnio-niedzielnego pojeździć na rowerze nie tylko górskim , lecz również trekkingowym , zwiedzić ciekawe tereny , obejrzeć zabytki kultury materialnej położone w Bieszczadach. Bieszczady domki
Dostępne szlaki rowerowe w Bieszczadach:
Trasa rowerowa ” Przełęcz Żebrak ”
Numer trasy: 1A. Długość : 54 km.

Opis szlaku : Zaletą tej trasy rowerowej, oprócz pięknych widoków na porośnięte lasami pasma graniczne , są dwa przejścia rowerowe – piesze prowadzące na Słowację . Trasa trudna technicznie o bardzo zróżnicowanej nawierzchni (od dróg asfaltowych po szutrowe z licznymi wybojami) i ukszatłtowaniu terenu (liczne podjazdy i zjazdy krętymi drózkami). Pokonanie tej trasy wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego . Atrakcją tego terenu są mijane po drodze wypały węgla drzewnego , bieszczadzka kolejka wąskotorowa oraz znana w okolicy karczma ” Siekierezada „, w której znajdują się dzieła słynnych bieszczadzkich twórców : malarzy i rzeźbiarzy . Bieszczady pokoje gościnne
Szlak rowerowy ” Rabe ”
Numer trasy : 2A. Długość : 36 km.

Opis szlaku : Szlaki rowerowe na tym odcinku w większości przebiegają przez tereny leśne . Opustoszałe polany i sady to jedyne pamiątki po miejscowościach kiedyś licznie rozmieszczonych wzdłuż drogi . Są to tereny z siedliskiem wielu dzikich zwierząt ,( niedźwiedzie , wilki , bobry ). Mijając te miejsca należy zachować ciszę . Zabronione jest zjżdżanie z wytyczonego szlaku .
Szlak nieco trudny technicznie prowadzący po drogach szutrowych , wymagający dobrego przygotowania kondycyjnego . Jedynie odcinek przebiegający po dużej obwodnicy bieszczadzkiej prowadzi drogą asfaltową o dobrej nawierzchni . Bieszczady agroturystyka

Modyfikacje trasy :

1. Roztoki Dolne – Bystre :
Za mostem w Mchawie skręcamy w lewo w kierunku Roztok Dolnych . Za miejscowością drogą wijącą się pomiędzy szczytami porośniętymi gęstymi lasami podążamy w kierunku Bystrego . Dojeżdżamy do krzyżowania na którym skręcić należy w lewo . Dalej wzdłuż Rabiańskiego Potoku mijając rezerwat „Gołoborze” docieramy do Bystrego .

2. Rabe – Bystre :
Na skrzyżowaniu w Rabym przy Zakładzie Produkcji Kruszywa skręcamy w lewo w kierunku Bystrego . Trasa prowadzi doliną Rybiańskiego Potoku drogą o bardzo nierównej nawierzchni . Po drodze mijamy rezerwat przyrody ” Gołoborze „, dalej łagodnym zjazdem dojeżdżamy do dużej obwodnicy bieszczadzkiej .
Ścieżka rowerowa ” Solina ”
Numer trasy : 3A. Długość : 24 km.

Opis szlaku : Bardzo malownicza trasa prowadząca szosą wzdłuż zatok Zalewu Solińskiego pozostawia w pamięci niezapomniane obrazy . Mimo, że szlak rowerowy nie jest długi , wymaga jednak dobrego przygotowania kondycyjnego , ponieważ znajduje się tutaj kilka długich i nieco męczących podjazdów . Najtrudniejszy z nich – po drodze szutrowej – prowadzi na Górę Markowską skąd rozpościera się widok na okoliczne wzgórza .
Na szlaku zachować należy ostrożność , szczególnie na odcinku prowadzącym po małej obwodnicy bieszczadzkiej (wąskie pobocza). Większość trasy prowadzi po drogach asfatowych , jedynie odcinek z Górzanki do Bereżnicy Wyżnej to droga o nierównej i zniszczonej nawierzchni .

Modyfikacje trasy :

1. Górzanka – Stężnica – Baligród :
W Górzance jedziemy wzdłuż rzeczki Wołkowyjka czarnym szlakiem rowerowym prowadzącym do Baligrodu . Przed Stężnicą stromy kamienisty podjazd z szczytu którego rozpościera się wspaniała panorama na okoliczne wzgórza .

2. Berezka – Hoczew :
W Berezce wjeżdżamy na małą obwodnicę bieszczadzką i skręcamy w lewo . Drogą biegnie czarny szlak rowerowy prowadzący przez Średnią Wieś do Hoczwi .
Trasa rowerowa ” Wokół Żukowa „